Numer / Styczeń 2017

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Styczeń 2017

Tekst:      Andrzej Kryza
Zdjęcia:  Andrzej Kryza

Kolory zimy


Tagi:

Choć podczas ostatnich zim śniegu było jak na lekarstwo, nie odbiera to fotograficznej atrakcyjności tej porze roku. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu można stworzyć ciekawe zdjęcia pomimo braku śniegu. Kolory zimy to nie tylko biel, to szeroka paleta barw, żółci, czerwieni i fioletów. Jura Krakowsko-Częstochowska prezentuje się w nich bajkowo.

 

Mirów, gotycki zamek rycerski w pierwszych promieniach słońca. To jedna z najstarszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd, wzniesiona za czasów Kazimierza Wielkiego.

 

 

Pomiędzy zamkami Mirów i Bobolice znajduje się dwukilometrowy szlak prowadzący przez Skałki Mirowskie. Okolica urzeka, a dla bardziej wytrwałych ma także niespodzianki zimą.

 

 

Dąbrowa Górnicza, rzeka Biała. W pobliżu dzielnicy Rudy zachwyca meandrami i atrakcyjnymi turzycami, które rosną wzdłuż jej koryta.

 

 

Klucze, rozlewisko Białej Przemszy. Gmina leży w powiecie olkuskim, na brzegu Pustyni Błędowskiej, którą najlepiej podziwiać z pobliskiego punktu widokowego Czubatka.

 

 

Pustynia Błędowska jest największą pustynią Europy ponieważ... jedyną. To obszar powstały w wyniku wycinki drzew i działalności człowieka powodującej obniżenie wód gruntowych, co uniemożliwiło rozwój flory.

 

 

Dąbrowa Górnicza, zbiornik wodny Pogoria IV. Największy akwen Pojezierza Dąbrowskiego.

 

 

Smoleń koło Pilicy, Zegarowe Skały. Najwyższa z nich, widoczna na zdjęciu, sięga 480 m n.p.m., co stawia ją w ścisłej czołówce wzniesień Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W pobliżu znajduje się również Jaskinia Zegarowa.

 

 

Smoleńskie pola widziane z najwyższego punktu Zegarowych Skał. Główną atrakcją wsi jest gotycki zamek zaliczający się do Orlich Gniazd, który z ruiny powoli wraca do swojej świetności sprzed wieków.

 

 

Kraków, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu. Jeden z najpiękniejszych widoków na Jurze i jeden z nielicznych, gdzie zabytkowa zabudowa przegląda się w lustrze wody, szczególnie gdy Wisła nie jest pofalowana przez wiatr.

 

 

Klucze koło Olkusza, stawy zasilane wodami Białej Przemszy. Za ciekawe formy w pejzażu odpowiada nie tylko światło, czasem jest to współpraca mrozu w wodą.

 wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk