Numer / Lipiec 2015

Jesteś tutaj: Strona głównaNumer Lipiec 2015

Tekst:      Katarzyna i Marcin Paczek
Zdjęcia:  Katarzyna i Marcin Paczek

Religia świętej wody


Tagi:

Bali, najpopularniejsza wyspa w Indonezji, co roku zalewana jest milionami turystów, którzy przywożą zachodni styl życia. Mimo to Balijczycy pozostają wierni swoim tradycjom. Żyją w harmonii z naturą, są przywiązani do swojej kultury, ziemi, a nade wszystko do religii, wokół której kręci się ich życie. Hinduizm balijski, nazywany przez wyznawców agama tirtha, czyli religią świętej wody, jest jedną z najbarwniejszych religii świata.

 

 


Balijczycy pielgrzymują do świątyni, aby dokonać rytualnego oczyszczenia w jej basenach oraz zapewnić sobie dobrobyt i zdrowie dzięki leczniczym właściwościom wody.

 

 


Każdego ranka Balijczycy wędrują do najbliższej świątyni, by złożyć małe dary z palmowych liści, zwane canang sari, zawierające symboliczną ilość jedzenia (zwykle ryżu) i kwiaty plumerii.

 

 


Kwiaty plumerii lub, jak nazywają je Balijczycy, kamboja uważane są za święte i stanowią nieodłączny element każdej ceremonii – nosi się je we włosach lub trzyma w dłoniach podczas modlitwy.

 

 


Ceremonie w balijskich świątyniach prowadzone są przez ubranego na biało kapłana pemangku, który siedzi wyżej od reszty wiernych. Każda świątynia ma swojego pemangku, będącego jej opiekunem i strażnikiem.

 

 


W hinduizmie balijskim woda jest święta, a wierny, aby otrzymać błogosławieństwo bogów, musi zostać oczyszczony wodą poświęconą przez pemangku, nazywaną tirtha.

 

 


Wierni najpierw składają dary w świątyni, aby potem, modląc się, zanurzyć się w świętej wodzie. Wielu zabiera ją w butelkach do domów, by nadal móc korzystać z jej cudownych właściwości.

 

 


Przed posągami hinduskich bogów codziennie zapala się kadzidła, a głowy bóstw przyozdabiane są świeżymi kwiatami.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk