Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Festiwal ETNOmania w Małopolsce
21 lipca na terenie skansenu w Wygiełzowie (Małopolska) odbędzie się Festiwal ETNOmania – spotkanie z twórcami rzemiosła ludowego i projektantami sięgającymi w swych pracach po elementy wzornictwa folkowego. W trakcie całodniowej imprezy zaprezentuje się ponad 100 wystawców. Z myślą o zwiedzających organizatorzy przygotowali również 30 warsztatów i pokazów.

 

Miejscem Festiwalu będzie, tak jak w przypadku dwóch poprzednich edycji, skansen w Wygiełzowie, 40 km od Krakowa. W tym roku przewidziano podzielenie jego terenu na sześć stref tematycznych: Rzemiosła, „FOLKdizajnu”, EKO, Muzyki, Dzieci i Relaksu. Na stoiskach rękodzieła ludowego będzie można m.in. własnoręcznie ulepić garnek, wystrugać i pomalować drewnianego ptaszka, sprawdzić lecznicze właściwości ziół, a nawet upiec prołzioka. Wszystko pod okiem doświadczonych mistrzów.

 

Na stoiskach projektantów mody inspirujących się nurtami „eko” i „etno” będzie można zaopatrzyć się w torebki, biżuterię, ubrania i dekoracje dla domu. Można też będzie nauczyć się samodzielnego sporządzania ciekawych strojów na bazie już posiadanej garderoby. Dzieciom zapewne przypadną do gustu warsztaty szycia lalek-przytulanek. Będzie można też wykazać się kreatywnością przy budowaniu wiklinowo-kwiatowego ogrodu i tworzeniu form dekoracyjnych, które ożywią każdy wiejski ogródek.

 

Pasjonatów mody z pewnością zainteresują pokazy. Swoje kolekcje zaprezentują: Pracownia Krawiectwa Artystycznego Hafcik, Małgorzata Peszko Sote Design oraz Anna Starosta Collection – Teaberry/Kalinka. Na dzieci czekać będą gry, zabawy, tworzenie kartonowej makiety wsi, tekturowego zoo, malowanki i wyklejanki. Młodzi uczestnicy imprezy będą mogli też zrobić sobie zdjęcie z 3-metrową słomiano-sznurkową kurą, a nawet na niej usiąść i wejść do środka.

 

Jak co roku, organizatorzy przygotowali także szereg inicjatyw muzycznych, towarzyszących targom i pokazom. Na warsztatach prowadzonych przez Kapelę Maliszów będzie można posłuchać ludowych instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce, fidle ludowe, lutnie, cytary, liry, a także samemu wystrugać fujarkę i na niej zagrać.

 

Uczestnicy Festiwalu będą mogli poznać kroki popularnych tańców ludowych. Na finał zagrają popularne zespoły: Kapela z Orliczka, która tworzy nowe interpretacje pieśni ludowych oraz Future Folk – gwiazda electro-folku, łącząca nowoczesne brzmienia i folklor.

 

 

Agnieszka Kantaruk

 

 

Szczegółowy program Festiwalu dostępny jest na stronie organizatora: www.ETNOmania.pl

Bezpłatne zaproszenia (do odbioru na miejscu imprezy) i etno-nagrody można wygrać w konkursie organizowanym przez portal www.modnykrakow.pl

 

 

 

fot. materiały prasowewstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk