Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

FESTYN MILITARNY W CYTADELI W GRUDZIĄDZU
W Grudziądzu od wielu lat nieodłącznym elementem obchodów Święta Niepodległości jest festyn militarny na Cytadeli. Nie inaczej będzie w tym roku - od południa bramy twierdzy będą otwarte dla zwiedzających.

Podczas wędrówki podziemnymi chodnikami, po rawelinach i bastionach, przewodnicy opowiedzą o fascynującej historii fortyfikacji. Wielką atrakcją będzie możliwość wejścia na odrestaurowany majdan bastionu III i na bastion III - miejsce wiecznego spoczynku pruskiego gen. Courbiere'a i jego żony.

Na majdanie Cytadeli swoje uzbrojenie  zaprezentują Rejonowe Warsztaty Techniczne  z 1.RBLog w Wałczu oraz Centrum Szkolenia Logistyki z Grudziądza. Jednostki specjalistyczne Centrum przeprowadzą pokaz ratownictwa drogowego i będą uczyć udzielania pierwszej pomocy.

Przy bramie Cytadeli będzie można posilić się wojskową grochówką. Na stoisku poczty polowej sprzedawane będą pocztówki stemplowane okolicznościowymi pieczęciami. Swoje prace wystawią modelarze działający przy Klubie Żołnierskim CSLog.

11 listopada 1939 roku rozstrzelanych zostało przez gestapo 25 mieszkańców Grudziądza. Wyrazem pamięci i szacunku dla wszystkich poległych będzie I Rajd Niepodległości, którego mottem jest cytat z książki "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego: "My nie musimy umierać tak pięknie jak oni, ale możemy za nich pięknie żyć". O godzinie 13.30 na dziedzińcu Cytadeli oddany zostanie salut armatni. Prezydent miasta przekaże wiązanki kwiatów i znicze sztafetom pamięci, które w imieniu grudziądzan udadzą się na miejsca upamiętniające tamte zbrodnie i ich ofiary.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk