Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Monumental Art 2015 "Każdy dzień jest ważny"
Już po raz siódmy do Gdańska przyjadą artyści z całego świata, by podczas Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art stworzyć na gdańskiej Zaspie kolejne, wielkoformatowe obrazy. W tym roku Instytut Kultury Miejskiej zaprosił do współpracy artystów z Hiszpanii, Urugwaju, Grecji, Rosji i Polski. Hasło tegorocznego Festiwalu Monumental Art to „Każdy dzień jest ważny”. Prace na rusztowaniach rozpoczną się 29 czerwca, a wernisaż z muzyką na żywo i prezentacją murali przez artystów odbędzie się 10 lipca na Zaspie.


Monumental Art jest wyjątkowym festiwalem, dzięki któremu (oraz działaniom Gdańskiej Szkoły Muralu) na gdańskim osiedlu Zaspa powstaje zintegrowana Kolekcja Malarstwa Monumentalnego. Obecnie znajduje się tam 49 murali, a po zakończeniu tegorocznej edycji Zaspę ozdabiać będą 54 wielkoformatowe prace. Szlakiem murali oprowadzają mieszkańcy – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy podczas bezpłatnych spacerów opowiadają anegdoty dotyczące powstania murali, przybliżają biogramy i prace artystów, założenia architektoniczne osiedla i historie jego powstania wszystkim zainteresowanym osobom.

Murale 7. edycji Monumental Art namalują: David de La Mano i Pablo Sanchez Herrero z Hiszpanii, Rustam Qbic z Rosji, Kolektyw Licuado i Alfalfa z Urugwaju, SAME 84 z Grecji i duet Monstfur z Polski. Nowe prace powstawać będą przy ul. Skarżyńskiego 4a, Pilotów 12f, Pilotów 13 g, Pilotów 16a i Nagórskiego 9a. Artystom asystować będą dwaj adepci sztuki muralu z Kiszyniowa – Radu  Dumbrava i Filip Orlov oraz osoby z Gdańskiej Szkoły Muralu.


Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art jest wydarzeniem cyklicznym, które organizowane jest do 2016 roku. Do roku 2011 towarzyszył kandydaturze Gdańska do Europejskiej Stolicy Kultury, w kolejnych latach kontynuowany jest przez Instytut Kultury Miejskiej. Celem Festiwalu jest stworzenie zintegrowanej galerii malarstwa monumentalnego oraz zbudowanie największej w Europie kolekcji prac malarstwa wielkoformatowego uznanych artystów ze świata. Kuratorem przedsięwzięcia jest gdański malarz i animator kultury Piotr Szwabe vel Pisz, a koordynatorką Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk