Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Największe żaglowce świata
Największe żaglowce świata w gdyńskim porcie! Znamy szczegóły Operacji Żagle Gdyni

 

Dwa największe żaglowce świata, pierwsza wizyta żaglowca z Portugalii w Polsce i liczna flota jednostek, które brały udział w historycznej Operacji Żagiel w 1974 roku – to tylko kilka z atrakcji zlotu żaglowców Operacja Żagle Gdyni. Co jeszcze czeka nas między 15 i 18 sierpnia?

 

Na cztery dni w gdyńskim basenie Prezydenta ponownie wyrośnie las masztów. Nasze miasto po raz szósty w historii ugości flotę wielkich żaglowców. Tym razem impreza upamiętni 40-rocznicę historycznej Operacji Żagiel – pierwszego zlotu żaglowców, który odbył się w tej części Europy. Stąd też wzięła się nazwa – Operacja Żagle Gdyni – dla wydarzenia, które będzie największym żeglarskim spektaklem tego roku – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

 

 

Jednak nie tylko nazwa nawiązuje do przeszłości. Organizatorom udało się zaprosić 7 dużych jednostek, które odwiedziły Gdynię cztery dekady temu. Staraliśmy się możliwie najwierniej zrekonstruować tamtą flotyllę. Przy gdyńskich nabrzeżach ponownie zacumują takie jednostki, jak rosyjski Kruzenshtern, szwedzki Falken, niemiecki Seute Deern oraz nasze – Zawisza Czarny i Generał Zaruski – mówi Joanna Zielińska, koordynator Operacji Żagle Gdyni. Francuski szkuner Etoile przypłynie na Bałtyk po raz pierwszy od 1974 roku, specjalnie po to, by wziąć udział w Operacji Żagle Gdyni, co podkreśla rangę imprezy. Ciekawostką z pewnością będzie niemiecka brygantyna Greif, która czterdzieści lat temu wystąpiła w Gdyni jako Wilhelm Pieck, ale wówczas była żaglowcem z NRD – dodaje Zielińska.

 

Jednak nie wszystkie jednostki, które brały udział w pamiętnej Operacji Żagiel zobaczymy w sierpniu w Gdyni. Niektórych, jak pływającego wówczas pod banderą ZSRR Towariszcza czy polskiego Janka Krasickiego, nie ma już w czynnej służbie. Z kolei jacht Otago spoczywa od lat na dnie. Natomiast zamiast nieistniejącego już szkunera ORP Iskra w zlocie weźmie udział jego następca – ORP Iskra II, która weszła do służby w 1982 roku.

 

Gdyńska Operacja Żagiel 1974 była wielkim wydarzeniem w żeglarskim świecie. Dlatego, doceniając wagę jej 40. rocznicy, w tegorocznej imprezie wezmą też udział żaglowce, których wówczas w Gdyni nie było. Przede wszystkim rosyjski Sedov, największy żaglowiec świata, a także replika fregaty cara Piotra I – Shandart. Wielkim wydarzeniem będzie wizyta portugalskiego czteromasztowca Santa Maria Manuela, który jako pierwszy żaglowiec z kraju Henryka Żeglarza zawinie do Polski. Ze Szwecji przypłynie dwumasztowy Tre Kronor af Stockholm, Litwę reprezentować będzie Brabander, a reprezentację żaglowców niemieckich, oprócz wspomnianych Seute Deern i Greifa, uzupełni 50-metrowy Roald Amundsen.

 

Poza tym, przy gdyńskich kejach zacumują prawie wszystkie największe polskie żaglowce: Dar Młodzieży, Pogoria, Fryderyk Chopin, Iskra II, Zawisza Czarny i Generał Zaruski. W honorowej roli wystąpi statek-muzeum Dar Pomorza, którego zwycięstwo w regatach The Cutty Sark Tall Ships Races 1972 otworzyło Gdyni drogę do organizacji Operacji Żagiel dwa lata później.

 

Podczas imprezy żaglowce będzie można zwiedzać, a na niektórych... popłynąć w rejs. To tegoroczna nowość. Chcemy pokazać nie tylko jednostki przy kejach, ale też w ich naturalnym otoczeniu – na morzu. Dlatego mniejsze jednostki, których wyjście z portu nie wymaga holowników i skomplikowanej logistyki, będą kilka razy dziennie wypływać w dwugodzinne rejsy. Bilety będzie mógł kupić każdy w specjalnym punkcie na nabrzeżu – zapowiada Krzysztof Romański, kierownik projektu Operacja Żagle Gdyni.

 

Zlot żaglowców wiąże się też z krzewieniem kultury morskiej, a jednym z bardziej charakterystycznych jej elementów są szanty. 15 i 16 sierpnia, na scenie na terenie Dalmoru, odbędzie się festiwal, podczas którego wystąpi czołówka polskich artystów tworzących ten gatunek muzyki. Tyleż nietypowe, co spektakularne wydarzenie czeka publiczność w niedzielę, 17 sierpnia. To będzie dzień muzyki pod żaglami. Na środku basenu Prezydenta zakotwiczą Zawisza Czarny i Generał Zaruski, które zostaną podświetlone, a na ich pokładach odbędą się koncerty – szantowy i rockowy. Na zakończenie wieczoru niebo nad Gdynią rozjaśnią sztuczne ognie.

 

Kulminacją czterodniowego święta żeglarstwa będzie parada żagli – 18 sierpnia. Tym razem, odbędzie się popołudniu. Jednostki zaczną wychodzić z portu od godz. 16.00, a około godz. 18 pokażą się gdyńskiej publiczności pod żaglami w szyku paradnym.

 

 

Lista uczestniczących jednostek:

 

 

 •  

  Nazwa

  Bandera

  Klasa

  Długość

  Port macierzysty

  1

  Dar Pomorza

  Polska

  A

  81,5

  Gdynia

  2

  Dar Młodzieży

  Polska

  A

  108,8

  Gdynia

  3

  Alexander von Humboldt 2

  Niemcy

  A

  65

  Bremenhaven

  4

  Pogoria

  Polska

  A

  47

  Gdynia

  5

  ORP Iskra II

  Polska

  A

  47

  Gdynia

  6

  Santa Maria Manuela

  Portugalia

  A

  69

  Aveiro

  7

  Sedov

  Rosja

  A

  118

  Murmańsk

  8

  Kruzenshtern

  Rosja

  A

  114,5

  Kaliningrad

  9

  Fryderyk Chopin

  Polska

  A

  55,5

  Szczecin

  10

  Tre Kronor af Stockholm

  Szwecja

  A

  35

  Sztokholm

  11

  Roald Amundsen

  Niemcy

  A

  50

  Eckernförde

  12

  Zawisza Czarny

  Polska

  A

  43

  Gdynia

  13

  Greif

  Niemcy

  A

  41

  Greifswald

  14

  Etoile

  Francja

  B

  37,5

  Brest

  15

  Seute Deern

  Niemcy

  B

  36

  Brema

  16

  Shtandart

  Rosja

  A

  34,5

  St. Petersburg

  17

  Brabander

  Litwa

  B

  36

  Kłajpeda

  18

  Falken

  Szwecja

  B

  40

  Karlskrona

  19

  Generał Zaruski

  Polska

  B

  28

  Gdańsk

  20

  Odiseja

  Litwa

  C

   

  Kłajpeda

  21

  Solanus

  Polska

  C

  14

  Bydgoszcz

  22

  Antica

  Polska

  C

  16,2

  Gdańsk

  23

  Morąg

  Polska

  D

  18

  Wolin

  24

  Świętosława

  Polska

  D

  12

  Wolin

 

 

 

 

 

 

 

 wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk