Aktualności

Jesteś tutaj: Strona głównaAktualności

Polscy himalaiści pokonali Felixa Baumgartnera
Renomowany amerykański portal internetowy ExplorersWeb, jak co roku wyłonił najważniejsze osiągnięcie w dziedzinie eksploracji i sportu w 2012 roku. Tytuł zwycięzcy "Best of ExploreresWeb 2012 Awards" przyznano za pierwsze wejście zimowe na Gasherbrum I (8068 m) którego dokonała polska wyprawa PZA pod kierownictwem Artura Hajzera, a na szczycie w dniu 9 marca 2012 stanęli Adam Bielecki i Janusz Gołąb.

Wśród nominowanych oprócz Polaków byli:

1.Christian Bodegren - za 280-dniową eksplorację kajakiem Ameryki Południowej z północy na południe.

2. Erden Eruc - okrążenie kuli ziemskiej siłą własnych mięśni.
3. Przejście grani Mazeno na Nanga Parbat 8125 m.
4. Felix Baumgartner - człowiek, który spadł z kosmosu.
5. Aleks Gamme - dojście od wybrzeża do bieguna południowego i powrót do wybrzeża - bez wspomagania.

Jak napisano w uzasadnieniu, Polacy otrzymali tytuł bo: byli bardzo mocni, dzielni i przełamali nowe granice, pokazali serce i sportowego ducha. W tym samy czasie z drugiej strony wspinała się wyprawa międzynarodowa - trzech uczestników poniosło śmierć w czasie ataku na szczyt. W uzasadnieniu napisano: Nagrodę za 2012 otrzymują oba zespoły; każdy za pozostawienie swojego dowodu odwagi i spełniania marzeń w jednej z ostatnich historycznych wspinaczek himalajskich. Wejście na wierzchołek Gasherbruma I miało miejsce w 55 dniu akcji górskiej. Było to pierwsze wejście zimowe w historii na ten szczyt i drugie w historii na ośmiotysięcznik w Karakorum. Wspinaczka zimowa w Karakorum jest szczególnie trudna ze względu na huraganowe wiatry wiejące ze średnią siłą 120 km/h i ekstremalnie niskie temperatury - średnio minus 42 stopnie Celsjusza, a odczuwalne dochodzą do minus 70 stopni.

Zimą 2012/2013 organizowana jest kolejna wyprawa, która pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego zaatakuje w Karakorum Broad Peak (8047 m).


 wstecz
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk