Konkurs dla szkół

 

Rozstrzygnęliśmy konkurs adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych na dziennikarski opis z „Najpiękniejszego parku krajobrazowego w Polsce”. Nie zawiedliśmy się na najmłodszych miłośnikach geografii i ojczystej przyrody. Udział w konkursie wzięło łącznie 30 uczniów z trzynastu liceów i gimnazjów. Zainteresowanie przeszło więc nasze oczekiwania, tym bardziej że to przecież pierwsza edycja. Do redakcji miesięcznika Poznaj Świat napłynęło osiemnaście prac, w których uczniowie opisali 12 parków krajobrazowych, leżących w Sudetach, na Pogórzu Karpackim, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Dolnym Śląsku, Łużycach, Mazowszu, Pomorzu Gdańskim i Wybrzeżu.

 

Postanowiliśmy przyznać dwie główne nagrody: za reportaż z Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie” – dla Magdaleny Chmury z LO w Głuchołazach oraz za opis Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd – dla Karola Wielgusa i Grzegorza Mokreckiego z Zespołu Szkół Gastronomicznych Nr 1 w Krakowie.

 

Równocześnie przyznaliśmy trzy wyróżnienia: dwa za reportaże o Czarnorzecko-Strzyżowskim Parku Krajobrazowym – dla Moniki Kuczek z LO w Strzyżowie i Nikoliny Nierody z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 5 w Krośnie, oraz trzecie za opis Spalskiego Parku Krajobrazowego – dla Anny Kucharczyk z Gimnazjum w Drzewicy.

 

Komisja oceniająca, złożona m.in. z geografów Uniwersytetu Gdańskiego, II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i pedagoga z Centrum Edukacji Nauczycieli, przyznała, że prace, które napłynęły, choć bardzo różne pod względem poziomu, z całą pewnością wymagały od każdego z autorów wiele pracy i zaangażowania. W ocenie było stosowanych kilka obiektywnych kryteriów, takich jak jakość tekstu, fotografii, map oraz samodzielność wykonania.

 

Tak jak obiecaliśmy, dwa najciekawsze, zwycięskie teksty nagrodzimy publikacją w jednym z kolejnych numerów naszego miesięcznika. Nagrody w postaci pamiątkowych dyplomów, gadżetów, książek podróżniczych i półrocznych pakietów Poznaj Świat zwycięzcom oraz wyróżnionym wyślemy pocztą. W Polsce jest ponad 120 parków krajobrazowych, liczymy więc, że konkurs będzie miał swoją kontynuację i w następnych edycjach będzie jeszcze co opisywać.

Podziel się!

Zdjęcie dnia


Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk