Autorzy

Jesteś tutaj: Strona głównaAutorzy

 • Wojciech Albiński

  Urodzony w 1935 roku w Warszawie. Od najmłodszych lat pasjonował się literaturą. Podczas studiów geodezyjnych na Politechnice Warszawskiej był jednym z założycieli pisma „Współczesność” – wraz ze Stanisławem Grochowiakiem, Ireneuszem Iredyńskim, Romanem Śliwonikiem – na jego łamach publikował swoje wiersze i opowiadania. Należał też do Koła Młodych przy Związku Literatów Polskich. W 1963 roku wyjechał za granicę, mieszkał w Paryżu, a później w Genewie, współpracował z paryską „Kulturą”. W roku 1969 wyjechał do Afryki, przez wiele lat pracował jako geodeta w Botswanie i RPA.


  W 2003 roku opublikował w Polsce tom opowiadań „Kalahari”, który otrzymał nagrodę im. Józefa Mackiewicza i został nominowany do nagrody Nike. Od tego czasu Albiński wydał: „Królestwo potrzebuje kata” (2004), „Antylopa szuka myśliwego” (2006), „Lidia z Kamerunu” (2007) i „Achtung! Banditen!” (2009).


  Opowiadania Wojciecha Albińskiego świadczą o jego dogłębnym zrozumieniu mentalności afrykańskiej, a także o ogromnej wrażliwości na problemy dręczące ten kontynent. To przejmujące historie, które ze względu na realistyczne tło i kontekst są źródłem wiedzy o Afryce. Bogata wyobraźnia autora, jego umiejętność tworzenia niezwykłych losów bohaterów i piękny język, nadają opowiadaniom uniwersalną wartość literacką.


  Zobacz teksty
 • Ryszard Badowski

  Dziennikarz, podróżnik, operator filmowy, fotograf, pisarz, reporter, publicysta, autor programu telewizyjnego Klub sześciu kontynentów (Kawiarenka pod globusem). Pierwszy Polak, który dotarł na wszystkie sześć kontynentów. Ryszard Badowski jest autorem ponad 100 filmów i kilkuset artykułów o tematyce podróżniczej oraz 16 książek, w tym „Odkrywanie świata. Polacy na sześciu kontynentach”. Centrum zainteresowania dziennikarskiego Ryszarda Badowskiego stanowią odkrycia geograficzne Polaków, oraz ich wkład w kulturę i osiągnięcia cywilizacyjne innych narodów. Był sprawozdawcą z lotu Sojuz-Apollo w 1975 r., a także lotu pierwszego polskiego kosmonauty Mirosława Hermaszewskiego w 1978 r.
  Z „Poznaj Świat" jest związany od ponad 40 lat. Od trzech lat prowadzi stały felieton „Z perspektywy”.


 • Józef Baran

  Poeta, dziennikarz, reporter, autor około trzydziestu książek. Należy nie tylko do uznawanych, ale również chętnie czytanych ludzi pióra, a jego wiersze trafiły do gimnazjalnych i licealnych podręczników. W swoich dziennikach określa siebie jako „dziecię borzęckich pól i lasów”. Tomiki wierszy Józefa Barana ukazały się w przekładach w Rosji, Hiszpanii i w USA. Pojedyncze wiersze zostały przełożone na prawie wszystkie języki słowiańskie, na angielski, niemiecki, galijski, hebrajski, hiszpański, portugalski, szwedzki, arabski, węgierski. Wiersze Barana stały się inspiracją dla wielu piosenkarzy i kompozytorów, m.in. dla "Starego Dobrego Małżeństwa", “Grupy pod Budą”, Elżbiety Adamiak, Hanny Banaszak, Krzysztofa Myszkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Mauer i Andrzeja Zaryckiego. Za swoje książki otrzymał m.in. prestiżowe wyróżnienie Pen West w Los Angeles, Nagrodę Fundacji Kościelskich w Genewie czy doroczną Nagrodę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.


  Zobacz teksty
 • Paweł Chara

  Artysta fotografik, podróżował po Azji, Afryce i Europie. Zawodowo fotografią zajmuje się od roku 2002. Jego zdjęcia z wypraw podróżniczych oraz zbiory fotografii prezentowane były na kilkudziesięciu autorskich wystawach w kraju i zagranicą. Publikuje w prasie, książkach, kalendarzach oraz albumach m.in. “Magia Przyrody”,  “Dolina Myśli”, “ Warto Wracać”,” Błota Warciańskie” „Lasy Polski”, „Zwierzęta Polski”, „Głosy ptaków”. Prace Pawła Chary sprzedawane są w limitowanych seriach, odpowiednio sygnowanych stemplem autora.
  Pracuje jako wykładowca oraz organizator warsztatów i plenerów fotograficznych. Aktywnie angażuje się w działania społeczne na rzecz upowszechniania walorów przyrody i kultury.
  W styczniu 2008 został zaproszony do grona ”nIKONY FOTOGRAFII” stworzonego przez Nikon Polska. Na co dzień ściśle związany jest z Nikon Polska,” Poznaj Świat”, China National Geographic Traveler,  PGNiG SA. Prezes Fundacji im. Ryszarda Kapuścińskiego.


 • Anita Demianowicz

  Podróżniczka, reporterka i fotografka. Absolwentka polonistyki oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień najchętniej pisze o podróżach, odwiedzanych krajach i ludziach spotkanych w drodze. Swoimi spostrzeżeniami dzieli się na łamach prasy oraz na blogu www.banita.travel.pl. Zwykle pół roku w roku jest w drodze. Podróżuje przede wszystkim sama, często na rowerze, najchętniej do Ameryki Środkowej. Prowadzi grupy trampingowe dla kobiet oraz organizuje unikalny festiwal podróżniczy TRAMPki- Spotkania Podróżujących Kobiet w Gdańsku. Autorka książki „Końca świata nie było”, w której pisze o szukaniu swojej drogi w życiu podczas samotnej, trwającej pięć miesięcy podróży przez kraje Ameryki Środkowej.


  Zobacz teksty
 • Maria Giedz

  Z wykształcenia historyk sztuki, teolog, konserwator zabytków, a nawet doktor politologii. Z zamiłowania podróżnik, niegdyś alpinistka. Do dzisiaj chętnie chodzi po górach, również tych wysokich. Odwiedziła większość państw europejskich, obu Ameryk, była też w Azji, w północnej Afryce, ale kocha Bliski Wschód. Przez wiele lat pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków, gdzie zajmowała się między innymi sztuką prawosławia, co zaowocowało publikacją „Grabarka, Sanktuarium Kościoła prawosławnego” (1987). Potem funkcjonowała jako dziennikarz, specjalizując się w problematyce społecznej, podróżniczej, kulturalnej. Była korespondentem w rejonach objętych działaniami wojennymi (Irak, Bałkany, Syria). Redakcję zamieniła na uczelnię. Problematyką kurdyjską zajmuje się od wiosny 1991 r., kiedy to po raz pierwszy dotarła na tereny kurdyjskie w północnym Iraku. Od tego czasu ziemie etnicznego Kurdystanu odwiedziła wielokrotnie. Jest autorką dwóch pozycji książkowych o Kurdach: „Węzeł Kurdyjski” (2002) i „Kurdystan, bez miejsca na mapie” (2010), a także licznych artykułów o tej tematyce, zarówno naukowych, jak i publicystycznych. Właśnie kończy kolejną książkę o Kurdach.


  Zobacz teksty
 • Mikołaj Gospodarek

  Większość swoich podróży podporządkowuje utrwalaniu świata na zdjęciach. Ukończył studia na Wydziale Filmu i Fotografii w Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi.  Od 2006 roku jest fotografem Edycji Świętego Pawła. Fotografia zdominowała jego życie zawodowe, naukowe i prywatne. Publikuje swoje zdjęcia w kalendarzach, książkach i na pocztówkach w Polsce i Europie. Czas spędzony w oczekiwaniu na odpowiednie światło wykorzystuje na zbieranie materiałów i informacji, które później tworzą dodatkowy opis do prezentowanych obrazów. Realizuje dużo projektów wieloletnich, wracając w niektóre miejsca cyklicznie. Nieustannie poszukuje nowych, mało znanych miejsc, które stara się pokazać jak największej grupie odbiorców. Twierdzi, że jego najlepsze zdjęcia to te, których jeszcze nie zrobił.


  Zobacz teksty
 • Elżbieta i Piotr Hajduk

  Ona - historyk i fotograf, pracuje w jednej z wrocławskich instytucji naukowych. Na co dzień zajmuje się weryfikacją czasopism oraz ich ocalaniem dla przyszłych pokoleń jako źródeł historycznych. Entuzjastka astronomii, marzy o zobaczeniu Ziemi z kosmosu.

   

  On - inżynier, właściciel firmy projektowo-konstrukcyjnej. Projektuje i nadzoruje budowy fabryk, zakładów przemysłowych, centrów handlowych, galerii, szkół, osiedli mieszkaniowych. Zrealizowane obiekty były wielokrotnie nagradzane na licznych konkursach. Jego pasją są... podłogi przemysłowe. Autor książki i wielu publikacji na ten temat.

   

  Nie mają konta na facebooku, nie prowadzą bloga, nie zdobyli Kolosa, ale kolekcjonują ikony. Byli na wszystkich kontynentach, jednak zawsze wracają w Bieszczady i nad stawy Doliny Baryczy. Poznali się na pieszej pielgrzymce do Częstochowy i teraz już razem wędrują przez świat.


  Zobacz teksty
 • Marcin Kołpanowicz

  Urodzony w 1963 r. Malarz i podróżnik. Wrażenia z wypraw są inspiracją dla jego pastelowych i olejnych wizji, łączących w sobie nieskrępowana wyobraźnię, poetycką metaforę i filozoficzne przesłanie. Autor ponad 20 wystaw indywidualnych (m.in. Paryż, Nowy Jork, Kolonia, Wuppertal, Linz, Kraków, Gdańsk, Warszawa). Jego obrazy pojawiły się na okładkach książek (m.in. “Kielich” Waldemara Łysiaka). Miłośnik "ukrytego cesarstwa" - Etiopii, jej historii, tradycji i kultury. Fan Kazimierza Nowaka. Autor publikuje relacje z podróży na łamach miesięcznika "Poznaj Świat" i felietony o sztuce w kwartalniku "Artysta i Sztuka".
  www.marcin.kolpanowicz.art.pl    www.apelles.info.pl


  Zobacz teksty
 • Romuald Koperski

  Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po jej rozległych terenach, pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Autor książek: "Pojedynek z Syberią", "Przez Syberię na gapę", „1001 Obrazów Syberii”, Syberia Zimowa Odyseja, wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświęconej Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.  Pomysłodawca oraz organizator wielu pionierskich ekspedycji.
  Jako muzyk w styczniu 2010 r. wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 7 sekund.
  W 2013 roku planuje przepłynąć łodzią wiosłową Ocean Spokojny, pomiędzy leżącym w Rosji Władywostokiem, a wybrzeżem Stanów Zjednoczonych (12000 km).


  Zobacz teksty
 • Sławomir Kozdraś

  Fotograf, autor i zapalony podróżnik. Zwycięzca kilkunastu konkursów fotograficznych, publikował w największych tytułach na Wyspach Brytyjskich. Regularnie współpracuje z brytyjskim National Geographic Traveller i Getty Images. Dla Poznaj Świat opisuje i fotografuje wszelkie zakątki świata, zwykle osadzając zagadnienia kulturowe i historyczne w szerszym kontekście ekonomiczno-społecznym. Ponad naturę i odosobnienie stawia gwar indyjskich targów, ścisk tokijskich wagonów metra i uliczne festyny Londynu. Z wykształcenia ekonomista i politolog. Absolwent London School of Economics. Studiował też w Holandii, Danii, Austrii i Peru. Gdy nie podróżuje z aparatem, jest doradcą w brytyjskim ministerstwie finansów.


  Zobacz teksty
 • Przemysław Kozłowski

  Ukończył Wydział Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, ale w zawodzie ekonomisty pracował tylko kilka lat. Wolał zająć się fotografią, podróżami i  opowiadaniem o nich, zwłaszcza o poznanych w drodze ludziach. Absolwent Sopockiej Szkoły Fotografii (praca dyplomowa – Religie Indii), stypendysta w klasie fotografii w Lofoten Folkehøgskole na Lofotach w Norwegii. Współpracownik Muzeum Emigracji w Gdyni, dla którego dokumentował życie Polonii w kilku krajach Europy. Współzałożyciel kolektywu fotografów dokumentalistów Testigo Documentary, którego pierwszym projektem był udział w Ekspedycji Wisła Marka Kamińskiego. Fotografie wykorzystano w przewodniku „Wisła. 1047 tajemnic”. Zakochany w Azji. Zafascynowany Pakistanem, jego ludźmi i górami. Niedawno zaczął jeździć do Ameryki Południowej i Afryki. Na łamach Poznaj Świat debiutował w 2005 roku reportażem z Iranu.


  Zobacz teksty
 • Marta Legieć

  Choć z wykształcenia jest geografem, dziennikarzem jest odkąd pamięta. Zaczęło się jeszcze podczas studiów w Gdańsku, kiedy trafiła do Radia ARnet. Potem postanowiła zamieszkać w Warszawie. Pracowała w telewizji TVN, w codziennym programie lifestylowym. Jednak ukochany Gdańsk przyciągał ją jak magnes. Wróciła, by na 12 lat zakotwiczyć w Dzienniku Bałtyckim, w którym m.in. szefowała działowi Podróże. Nieprzerwanie poszukuje ciekawych miejsc, o których pisze na łamach magazynów lifestylowych i podróżniczych. Uwielbia rozmawiać z ciekawymi ludźmi, często są to gwiazdy znane z dużego i małego ekranu. Na co dzień zajmuje się serwisem turystycznym PojechaneWakacje.pl, którego jest właścicielką.
  Kiedy ma odrobinę wolnego czasu, poszukuje swojego krańca świata. Znajduje go raz w Maroku, innym razem na Suwalszczyźnie, którą pokochała z całego serca, i którą każdego roku musi odwiedzić co najmniej dwa razy.


  Zobacz teksty
 • Jędrzej Majka

   

  Z wykształcenia teolog i dziennikarz, z zamiłowania podróżnik. W każdą podróż zabiera aparat fotograficzny. Ulubiony kierunek: Wschód. Autor książek: „Kresy. Śladami naszych przodków” (2002), „Ostatni dzień Lwowa” (2004), „Pociąg do świata” (2010) oraz albumów fotograficznych „Lwów. Trzy eseje” (2005), „Ukraina” (2006), „Kresy” (2009). Mieszka w Krakowie. Z miesięcznikiem „Poznaj Świat” związany od lipca 2011.


  Zobacz teksty
 • Robert Mazurek

  Dziennikarz, publicysta, felietonista i podróżnik.
  Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Od początku lat 90. publikował na łamach Nowego Państwa, Tygodnika Powszechnego, Rzeczpospolitej, Faktu i Dziennika swoje reportaże oraz felietony z licznych podróży, zwłaszcza po krajach byłego Związku Radzieckiego, Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Afryce.
  Był zastępcą redaktora naczelnego miesięcznika Film, a potem stałym współpracownikiem Wprost. W latach 2006–2009 zamieszczał felietony i cotygodniowe wywiady "Rozmowa Mazurka" w Dzienniku. Od września 2009 przeniósł je do Rzeczpospolitej. W 2005 wraz z Igorem Zalewskim prowadził w telewizyjnej Jedynce program "Lekka jazda Mazurka i Zalewskego".
  Uczy dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. W 2010 roku został laureatem Złotej Ryby, nagrody im. Macieja Rybińskiego dla najlepszych felietonistów.


 • Tomasz Owsiany

  Miłośnik przyrody, odpoczywa najpełniej w lesie i na górskich ścieżkach. Filolog z wykształcenia i z przekonania. Za najbardziej kłopotliwe pytania uważa "Skąd jesteś?" i "Czym się zajmujesz?". Od pokonywania drogi w podróży ceni bardziej bycie na miejscu i zagłębianie się w realia lokalnych społeczności. W 2011 roku spędził dziewięć miesięcy na madagaskarskiej prowincji, poznając i opisując jej zaskakującą codzienność. W 2015 zrealizował samotną, ośmiomiesięczną wyprawę reporterską na Filipiny. Jest autorem książek "Madagaskar. Tomek na Czerwonej Wyspie" oraz "Pod ciemną skórą Filipin" (wkrótce), a także laureatem Nagrody Dziennikarzy oraz wyróżnienia Kolosów za rok 2015.


  Zobacz teksty
 • Dariusz Rosiak

  Z wykształcenia jest anglistą. Był wieloletnim pracownikiem francuskiego radia RFI i sekcji polskiej BBC. W latach 90. był korespondentem polskich mediów w Londynie, pisał m.in. w " Życiu Warszawy", " Życiu", " Tygodniku Powszechnym". Jego pojedyncze teksty ukazywały się również w "Polityce". W 2001 r. był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Newsweek Polska". W 2005 r. został pierwszym redaktorem naczelnym tygodnika "Ozon", skąd został odwołany po niezadowalających wynikach sprzedaży. Później pracował w zamkniętym projekcie Agory "Nowy Dzień", gdzie miał stałą rubrykę na ostatniej stronie w każdy wtorek. Aktualnie jest dziennikarzem "Rzeczpospolitej", gdzie pisze do sobotnio-niedzielnego działu "Plus Minus". Prowadzi w Programie III Polskiego Radia, "Raport o stanie świata" oraz okazjonalnie "Klub Trójki" z krótką przerwą spowodowaną zmianą dyrekcji. Niedawno ukazała się jego książka „Żar” – jeden z najlepszych opisów współczesnej Afryki.


  Zobacz teksty
 • Marek Szpendowski

  Producent filmowy, ale przede wszystkim właściciel agencji Viva Art, który organizował m.in. koncerty Luciano Pavarottiego, Michaela Jacksona czy zespołu The Rolling Stones. Dużo podróżuje i często zdarza mu się poznawać świat właśnie podczas delegacji, pospiesznie. Z tego powodu czasem dochodzi do zaskakujących sytuacji. O takie przygody w czasie służbowych podróży Marek Szpendowski zapytał współpracujące z nim osoby. 


 • Marzena Wystrach

  Zapalona podróżniczka, dziennikarka, miłośniczka fotografii i wspinacz drzewny. Zakochana w Ameryce Południowej, a szczególnie Boliwii, do której wraca regularnie. Organizatorka wypraw wspinaczkowych w korony drzew amazońskiego lasu deszczowego, współpracowała z Wildlife Conservation Society w badaniach naukowych w parku Narodowym Madidi. Laureatka V edycji Memoriału Piotra Morawskiego Miej Odwagę, współorganizatorka Opolskiego Festiwalu Podróżniczego, prezeska Fundacji na rzecz poznania i ochrony Ziemi "Drzewacz". Prowadzi stronę podróżniczą www.wystraszeni.pl, wraz z mężem organizują warsztaty wspinaczki drzewnej i wyprawy do Boliwii.


  Zobacz teksty
 • Magdalena Żelazowska

  Z wykształcenia tłumacz, z zawodu marketingowiec, z zamiłowania dziennikarka, pisarka i blogerka. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim. Wybrała te studia, kiedy jeszcze nie wiedziała, co chce w życiu robić poza jednym: lepiej rozumieć ludzi spotykanych w drodze przez życie i świat. Fascynacja językiem i dziecięca radość odkrywania zostały jej na dobre. W miesięczniku „Poznaj Świat” publikuje m.in. felieton „Podróżności”, gdzie spisuje podróżne obserwacje i osobliwości. Na portalu styl.pl rozmawia z Polkami, które mieszkają w dalekich stronach. Na blogu www.zgubsietam.pl kolekcjonuje znalezione w podróży niezwykłe miejsca i niesamowite historie. Jest autorką społecznie zaangażowanych powieści: „Zachłanni” o pokoleniu tzw. „słoików” oraz „Hotel Bankrut” o ludziach dotkniętych przez kryzys ekonomiczny. W jej torebce może brakować portfela i kluczy, ale nigdy czegoś do pisania. W życiu i w pracy wyznaje jedną zasadę: Wszystko jest interesujące.


  Zobacz teksty
Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk