Numer archiwalny / Luty 2006

Jesteś tutaj: Strona główna2006Luty

 • Europa Hiszpania
  Dorota Kobierowska
  Zdjęcia: Wiesław Niemociński

  Cudo z lawy

  Czerń wulkanicznej lawy, biel kontrastujących z nią domostw i szafir oceanu to kolory Lanzarote, najstarszej i najbardziej niezwykłej spośród Wysp Kanaryjskich.

  Przed milionami lat, gdy wielkie płyty skorupy ziemskiej dzieliły się na kontynenty, ponad wody Atlantyku wypiętrzyły się wulkaniczne stożki archipelagu Wysp Kanaryjskich.
  Na niewielkiej Lanzarote doliczyć się można ponad stu wulkanów. Trzy razy tyle jest kraterów. Ta wyspa – fantastyczne dzieło natury – zyskała na wartości, kiedy niczym drogocenny kruszec oprawiona została w artystyczny geniusz mieszkającego tu niegdyś Césara Manrique'a.

 • Azja Iran
  Przemysław Kozłowski
  Zdjęcia: Przemysław Kozłowski

  Napisz Persja

  IRAN

  Iran nie ma dobrej prasy na świecie od wielu lat. A od kiedy w czerwcu 2005 roku wybory prezydenckie wygrał konserwatywny polityk Mahmud Ahmadineżad, jest coraz gorzej. Ten były burmistrz Teheranu, który ujął Irańczyków swą skromnością i tym, że sam siebie nazywa przyjacielem ludu, zdążył zasłynąć wrogimi wypowiedziami na temat Izraela, który według niego należy wymazać z mapy świata. Do tego dochodzi wałkowany od wielu miesięcy w mediach problem irańskiego programu atomowego. USA i Izrael oskarżają Teheran, że pod przykrywką pokojowego programu nuklearnego pracuje nad bombą atomową, czemu irańscy przywódcy oczywiście zaprzeczają.

 • Azja Rosja
  Michał Książek
  Zdjęcia: Michał Książek

  A drogą jest rzeka

  Północny rajd

  Z Jakucka do Uriung Chai nad Indygirką jest ponad dwa tysiące kilometrów przez bezdroża, góry i lasotundrę. Doświadczony kierowca wiozącego zaopatrzenie kamaza czy urala potrafi przebyć tę odległość w cztery doby. Kolejne dwie śpi jak zabity. Ale wysiłek się opłaca. Ceny w sklepach za kołem podbiegunowym są nawet trzykrotnie wyższe od tych w stolicy republiki. Ten świetny biznes możliwy jest jednak tylko zimą, kiedy to temperatura spada poniżej 50 stopni Celsjusza. Wówczas równą jak asfalt taflą zamarzają rozległe mokradła, bagna i jeziora. Rzeki zamieniają się w autostrady, otwierając przed człowiekiem najbardziej niedostępne partie gór i tundry. W Jakucji rozpoczyna się pracowity dla kierowców ciężarówek sezon: sezon otwarcia dróg zimowych, czyli awtozimników.

Podziel się!

Adres redakcji:
ul. Jaśkowa Dolina 17
80-252 Gdańsk
e-mail: redakcja@poznaj-swiat.pl
tel. 535 444 990

PRENUMERATA:
tel. 58 350 84 64

Wydawca:
Probier Leasing
sp. z o.o. sp. k.
Kowale Glazurowa 7
80-180 Gdańsk